30 czerwca 2019 roku Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie gościło japońskiego następcę tronu Jego Cesarką Wysokość Księcia Akishino i Jej Cesarką Wysokość Księżnę Kiko, którzy przybyli do Polski na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy, z okazji 100-lecia polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.
Parę książęcą uroczyście powitał dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie Sławomir Paszkiet. Podczas części oficjalnej gościom zaprezentowano kilkuminutowy film o patronce Muzeum oraz zaproszono do złożenia podpisów w księdze pamiątkowej. Na pamiątkę wizyty w miejscu urodzin dwukrotnej noblistki, Jego Cesarskiej Wysokości księciu Akishino podarowano „Pióro wieczne z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie”, a Jej Wysokości księżnej Kiko – polsko-angielskie wydanie książki o patronce muzeum.
Po złożeniu autografów goście zwiedzili Muzeum. Szczególnym zainteresowaniem książęcej pary cieszyły się pamiątki związane z rodziną patronki, tj. notatniki rodziców Marii. Księżna poprosiła o przeczytanie wiersza, który dziadek Skłodowski napisał dla wnuczki Irenki. Książe Akishino pytał o prawdziwe przyczyny śmierci Marii Skłodowskiej. Zwrócił też uwagę na japońskie wydanie biografii Marii napisanej przez jej córkę Ewę Curie, którą przeczytał w wieku szkolnym. Księżna Kiko zachwyciła się powojnikami „Maria Skłodowska -Curie”, które obficie zakwitły na balkonie muzeum.
Polska noblistka jest bardzo ceniona w Japonii. Na szacunek i uznanie Japończyków zasłużyła skromnością, poświęceniem nauce i wytrwałością w realizacji celów. Podziw wzbudził także jej patriotyzm, bowiem pomimo, iż mieszkała za granicą, aktywnie pomagała swojej ojczyźnie, zabiegając na arenie międzynarodowej o wsparcie Polski w jej dążeniach do odzyskania niepodległości.
Wizytę w Muzeum zakończyła prezentacja japońskich publikacji o Marii Skłodowskiej-Curie przygotowana przy wsparciu Instytutu Polskiego i Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio.
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie bardzo serdecznie dziękuje partnerom za pomoc w przygotowaniu wizyty Ich Cesarskich Wysokości Księcia i Księżnej Akishino, tj. Ambasadzie Japonii w Polsce, Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio, Instytutowi Polskiemu w Tokio, Stołecznemu Biuru Turystyki oraz Domowi Spotkań z Historią.
fot. Rafał Motyl i Maciej Domański
GALERIA