Wydarzenia

„W świecie Dzidzi i Kogutka ” – wystawa czasowa

Muzeum Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie zaprasza do świata „Dzidzi” i „Kogutka” – farmaceutyków produkowanych przez Adolfa Gąseckiego, prezentowanych w ramach czasowej wystawy o historii swojej siedziby, w 101. rocznicę rozpoczęcia ich produkcji w kamienicy przy ulicy Freta 16.

Ekspozycja nawiązuje do postaci Adolfa Gąseckiego – znanego w okresie międzywojennym farmaceuty, który na początku XX wieku opracował recepturę leku przeciwbólowego, spopularyzowanego pod nazwą „proszku z kogutkiem”. Początkowo produkcja obywała się w Płocku, następnie w Warszawie, m. in. w laboratorium apteki znajdującej się na parterze kamienicy przy ul. Freta 16. Specyfik szybko zdobył międzynarodową sławę, a Gąsecki został okrzyknięty „płockim Noblem”. Adolf Gąsecki w swojej ofercie miał także wiele innych produktów, np. do pielęgnacji niemowląt, które pokazywane są na wystawie.

Wystawa „W świecie Dzidzi i kogutka” prezentowana jest na parterze kamienicy przy Freta 16, we wnętrzu ukazującym aptekę sprzed stu lat. Pomieszczenie muzeum zostało wyposażone w oryginalne meble z epoki, w gablotach zaś pokazywane są akcesoria apteczne oraz opakowania po farmaceutykach, dostępnych wówczas dla mieszkańców międzywojennej stolicy, między innymi słoiki i butelki apteczne wyprodukowane ze szkła uranowego – świecące w świetle UV.  Ponadto wśród eksponatów znajdują się plakat, ulotka i opakowanie po pudrze firmy Tho-Radia, który zawierał promieniotwórczy rad i tor. Puder ten można było kupić w aptece A. Gąseckiego, bowiem, w okresie międzywojennym, podobnie jak dziś,  w aptekach sprzedawano niektóre kosmetyki.  

Część  ekspozycji dostępna jest też na dziewiętnastowiecznym zabytkowym kiosku, stojącym naprzeciwko muzeum po drugiej stronie ulicy Freta, na którym prezentowane są plakaty oraz grafiki związane z wystawą.

Organizatorami wystawy są Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie we współpracy z Muzeum Farmacji im. mgr. Antoniny Leśniewskiej oddział Muzeum Warszawy oraz Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Wystawa dostępna jest od wtorku do soboty w godz. 12.00 – 17.00.  Wstęp wolny.

Więcej o wystawie w artykule dr Marcina Doleckiego.


Do pobrania

100 LAT KOGUTKA NA FRETA