Premiera III wydania biografii pt.: „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” autorstwa prof. Tomasza Pospiesznego w muzeum uczonej. Nasz sklep przy ul. Freta 16 jest jednym stacjonarnym punktem, w którym można kupić komplet książek od wydawnictwa Sophia.
19.02.2024
III wydanie biografii pt.: „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” zostało poszerzone o tło historyczne i uzupełnione w oparciu o najnowsze badania, a także zupełnie zapomniane źródła, takie jak m.in. wspomnienia rodzeństwa: dr Bronisławy Dłuskiej i dra Józefa Skłodowskiego, a także wspomnienia uczniów profesor Curie: Františka Běhounka, Moïse Haïssinskyʼiego, Marcela Frilleyʼgo, kucharki Józefy Abramczyk czy osobistego szofera Raymonda Druxa. Autor dotarł do niepublikowanych wcześniej listów rodzinnych, które rzucają zupełnie nowe światło na niuanse biografii Uczonej.
Prof. Tomasz Pospieszny to doktor habilitowany nauk chemicznych, związanym z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorem licznych wykładów, artykułów i biografii Marii Skłodowskiej-Curie „Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie” (Novae Res, 2015), Lise Meitner „Zapomniany geniusz. Lise Meitner pierwsza dama fizyki jądrowej” (Novae Res, 2016) oraz Ireny Joliot-Curie „Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie” (Novae Res, 2017). W połowie 2019 roku ukazała się jego książka „Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla” (Wydawnictwo Po Godzinach, Warszawa 2019). We wrześniu 2020 roku wydał ponownie uzupełnioną i poprawioną biografię Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce (Wydawnictwo Po Godzinach, Warszawa 2020). Jest ekspertem z zakresu biografii Marii Skłodowskiej-Curie i jej rodziny.
Spotkanie odbyło się w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Fragmenty książki przeczyta Dorota Landowska. Spotkanie poprowadziła Miłka Skalska, zastępczyni dyrektorki Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Niebawem zostanie opublikowana video rejestracja ze spotkania
Data premierowego spotkania nie była przypadkowa. 19 lutego, na cześć urodzin Mikołaja Kopernika, to Dzień Nauki Polskiej.
Zjęcia: MMSC/ Fryderyk M. Nowak
Redakcja: Milka Skalska