Nie tylko CURIE

NIE TYLKO CURIE

Nie tylko o Curie. Odc. 1 – Justyna Budzińska-Tylicka
1.12.2020


Zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Grzybek – tłumaczką, redaktorką, działaczka społeczna i polityczną, ekspertką równościową. 102. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych uczciliśmy rozmową o Justynie Budzińskiej-Tylickiej – lekarce, działaczce ruchu kobiecego, socjalistce, szkolnej koleżance naszej Patronki. Spotkaniem tym inaugurujemy cykl prezentacji postaci zatytułowany „Nie tylko o Curie” (#nietylkooCurie) o mniej znanych, a bardzo ważnych kobietach doby Marii Skłodowskiej-Curie. Nie bez powodu rozpoczynamy od koleżanki z ławy szkolnej Marii i Heleny Skłodowskich. To właśnie dzięki Justynie Budzińskiej-Tylickiej i jej towarzyszkom Polki zyskały prawa wyborcze przed obywatelkami USA, Wielkiej Brytanii, Francji czy Szwajcarii.

Produkcja: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie 2020
Wystąpili: Agnieszka Grzybek i Sławomir Paszkiet dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
Lektor: Zbigniew Moskal
Realizacja klipu: Rafał Kowalczyk i Ewelina Dudziak
Rejestracja nagrania i montaż: Dobretransmisje.pl
© Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie


Nie tylko o Curie. Odc. 2 – Mileva Marić-Einstein


145 lat temu, 19. grudnia 1875 roku, urodziła się Mileva Marić-Einstein – serbska matematyczka i fizyczka teoretyczna. Pierwsza żona Alberta Einsteina. Jest enigmą naszych czasów – do dziś trwa spór biografów o to, jak znaczny był udział Milevy w sformułowaniu i obliczeniu teorii względności.
Znała się z Marią Skłodowską-Curie i bardzo ją podziwiała jednak jej związek z Albertem Einsteinem daleki był od partnerskiego modelu, który znamy z historii państwa Curie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o Milevie Marić-Einstein, w ramach naszego cyklu “Nie tylko o Curie”. Jej losy przybliża nam pani prof. Magdalena Koch – z Instytut Filologii Słowiańskiej UAM w Poznaniu, kierowniczka Pracownia Genderowych i Transkulturowych Studiów Bałkanistycznych. Rozmowę prowadzi dyr. Muzeum MSC w Warszawie – Sławomir Paszkiet.

Produkcja: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie 2020
Wystąpili: Profesor Magdalena Koch – Instytut Filologii Słowiańskiej UAM w Poznaniu, Sławomir Paszkiet – dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
Lektor: Zbigniew Moskal
Realizacja klipu: Rafał Kowalczyk i Ewelina Dudziak
Rejestracja nagrania i montaż: Dobretransmisje.pl
© Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie