Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie zaprasza na monodram „W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie”, na podstawie sztuki Artura Pałygi, w reżyserii Edyty Łukaszewskiej.
Przedstawienia odbędą się 28, 29 września o godz. 19.00 oraz 30 września o godz. 13.00 i 19.00.
Godzinę przed spektaklem zapraszamy na zwiedzanie wprowadzające do sztuki. Poniedziałkowe spektakle oraz oprowadzania odbędą się z audiodeskrypcją .
Spektakl opowiada o życiu noblistki, jej lękach, pasjach i życiowych rolach. Ukazuje różne oblicza Marii Skłodowskiej: poznajemy oczywiście wybitną chemiczkę, jako „Marię-czarownicę”, która miesza każdego dnia w wielkim kotle, by uzyskać rad; jest „Maria-spełniona” – żona Piotra i matka dwóch córek. Widzimy także „Marię-uwolnioną” schorowaną kobietę u schyłku życia.
Monodram ma formę listów pisanych przez osiemnastoletnią Manię Skłodowską do Marii, będącej już w podeszłym wieku.
W postać noblistki wcieliła się Walentyna Sizonenko – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Jekaterinburgu w Rosji. Aktorka Kolada-Teatr. Współpracowała z teatralną platformą Jelcyn Centrum i Teatrem Polskim. Jako stypendystka programu NCK „Gaude Polonia” odbyła staż pod opieką Andrzeja Seweryna.
Reżyserii spektaklu podjęła się Edyta Lukaszewska, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Od kilkunastu lat związana jest z Teatrem Nowym w Poznaniu. Laureatka wielu nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu Agaty Dudy-Gracz „Będzie Pani zadowolona…”. Monodram Edyty Łukaszewskiej „Porno” został wyróżniony na Festiwalu Współczesnej Dramaturgii Węgierskiej DESZKA.
Reżyserem oświetlenia przedstawienia jest Dariusz Zabiegałowski, na stałe związany ze STUDIO teatrgalerią.
Autorem dramatu „W promieniach. Nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie” jest Artur Pałyga – scenarzysta, dramaturg, pisarz, poeta, dziennikarz i pedagog. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Studium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej ze specjalizacją wychowanie muzyczne. Na stałe związany jest z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Autor kilkudziesięciu scenariuszy i sztuk teatralnych. Jego utwory przetłumaczono na wiele języków. Za dramat „W sercu słońca gromadzi się popiół” otrzymał Gdyńską Nagrodę Dramatyczną (2013). Przedstawienia na podstawie tekstów Artura Pałygi dwukrotnie zdobyły Grand Prix festiwalu R@Port w Gdyni (2008, 2009). W 2015 roku Aneta Groszczyńska zrealizowała spektakl telewizyjny w oparciu o jego dramat „Żyd”. Artur Pałyga prowadzi zajęcia literackie dla osób z niepełnosprawnościami w Stowarzyszeniu Teatr Grodzki. Organizuje także Szkołę Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim.
Spektakl został zakwalifikowany do przeglądu monodramów 7. Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu – Debiuty „Strzała Północy 2019”.
UWAGA
– 30 września, godz. 20.00, spotkanie z autorem sztuki – Arturem Pałygą (wstęp wolny),
– wejście na przedstawienie możliwe jest na podstawie specjalnego biletu wstępu do Muzeum w cenie 11 złotych,
– sztuka przeznaczona jest dla widzów powyżej 16. roku życia,
– rezerwacje na spektakl przyjmujemy pod adresem: a.michnikowska@mmsc.waw.pl.
– liczba miejsc ograniczona.