Unikatowe fotografie, przeszło 20 nowości wydawniczych, fragmenty słynnego musicalu i makieta sceny – prosto z Korei – na wystawie pt.: „Koreański fenomen Marii Skłodowskiej-Curie”. Zapraszamy na najnowszą czasową ekspozycję
w muzeum noblistki, w domu jej urodzenia przy ul. Freta 16 w Warszawie.
7.11.2021
Wystawa powstała z inicjatywy i we współpracy z JE Ambasador Republiki Korei w Polsce Panią Mirą Sun, która przekazała Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w darze wszystkie eksponaty, oraz według pomysłu i aranżacji Sławomira Paszkieta – dyrektora Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Przekazując na wystawę książki, pamiątki z musicalu i materiały audiowizualne chcemy pokazać jak bardzo w naszym kraju szanowana jest polska uczona
– powiedziała Pani Mira Sun.
Na wystawę trafiło przeszło 20 najnowszych publikacji. Zaprezentowane zostało m. in. koreańskie wydanie najsłynniejszej biografii „Maria Curie”, pióra Ewy Curie, córki noblistki. W kolekcji są przedruki książek francuskich czy włoskich, ale także oryginalne koreańskie wydawnictwa.
Pytana o źródło popularności polskiej uczonej w Korei pani ambasador wyjaśniła, że dziewczęta koreańskie dorastają z biografią Marii Skłodowskiej-Curie, a koreańskie kobiety w historii życia noblistki znajdują dla siebie inspiracje. Przyznała, że sama jest zafascynowana osiągnięciami Polki, która urodziwszy się w kraju okupowanym, rozdartym między obce mocarstwa, odkryty przez siebie pierwiastek, na cześć swojej ojczyzny, nazwała Polonem.
Maria Skłodowska-Curie to wzór do naśladowania dla współczesnych. Kobieta, imigrantka, która przezwyciężyła uprzedzenia i dyskryminację swoich czasów. Uczona, która podzieliła się z ludzkością dziełem życia: formułą na pozyskiwanie radu i jego wykorzystanie, rezygnując z prawa do patentu
– podkreśliła Pani Mira Sun.
Na wystawie prezentowana jest makieta sceny ze słynnego koreańskiego musicalu „Marie Curie”. Ten eksponat został wykonany na zamówienie i specjalnie sprowadzony do muzeum przy ul. Freta 16 w Warszawie z Seulu.
Fabuła musicalu „Marie Curie” prezentuje osiągnięciach i efekty pracy naukowej bohaterki ukazując ciężką, wypełnioną pracą drogę jaką uczona doszła do swojego sukcesu. Scenariusz autorstwa Se Eun Choun łączy prawdziwe wydarzenia i fikcyjne postaci. Jedną z nich jest Anna Kowalska, przyjaciółka Marii. Dużo uwagi poświęcono ich relacji oraz przeciwnościom, z jakimi kobieta i musiała zmierzyć się jako kobieta w ówczesnych realiach. Autorka poruszyła również kwestię trudnej sytuacji imigrantów. Widowisko podbiło serca publiczności azjatyckiej i zdobyło wiele nagród, w tym za najlepszy musical roku.
Historia wyśpiewana w musicalu wyciska łzy i porusza najczulsze struny. W rzeczywistości taka jest biografia Marii Skłodowskiej-Curie. Odkrycia, które zmieniły świat, dwie nagrody nobla, pierwsza kobieca profesura na paryskiej Sorbonie – ta droga tylko z pozoru jest usłana różami. W rzeczywistości to historia utalentowanej i ambitnej kobiety, która musi walczyć z konwenansami, pracuje ponad ludzką siłę, tracąc przy tym zdrowie. Jestem szczerze zaskoczony i poruszony, że koreańscy twórcy artyści z takim zrozumieniem podeszli do tej wyjątkowej biografii
– ocenia Sławomir Paszkiet dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.
Wystawa, zrealizowana we współpracy z Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie, będzie otwarta w muzeum przy ul. Freta 16 w Warszawie do kwietnia 2022 roku.
red. M. Skalska
Fot. MMSC/ P. Kowalski
GALERIA