MUZEUM MARII SKŁODOWSKIEJ – CURIE
zostało otwarte w 1967 roku przy ulicy Freta 16
w Warszawie,
w miejscu urodzenia noblistki.
Idea utworzenia w Warszawie muzeum biograficznego poświęconego Marii Skłodowskiej-Curie powstała przed II wojną światową. Planowano wówczas otwarcie w warszawskim Instytucie Radowym przy ulicy Wawelskiej 15 „Muzeum pamiątek Marii Skłodowskiej-Curie” w oparciu o zbiory gromadzone przez siostry uczonej, Bronisławę Dłuską i Helenę Skłodowską-Szalay. Zawartość kolekcji znamy w ogólnych zarysach z zachowanego w zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych listu drugiej z sióstr, datowanego na 27 listopada 1944 roku, do prof. Stanisława Korwina-Pawłowskiego, założyciela Towarzystwa Polsko-Azjatyckiego i pierwszego sekretarza generalnego Instytutu Wschodniego w Warszawie.
Zbiory zawierały między innymi korespondencję uczonej, zdjęcia i dokumenty rodzinne, zeszyty z wierszami, tłumaczeniami i rysunkami Marii Skłodowskiej, jej notatki z wykładów Adama Mahrburga poświęconych psychologii i etyce, pamiętniki ojca Marii, Władysława, i jej brata, Józefa, oraz portrety i naszyjnik noblistki.
Zamysł gromadzenia i opracowywania pamiątek po uczonej popierał prof. Stanisław Lorentz, ówczesny dyrektor Muzeum Narodowego, z którym współpracowała w tym zakresie H. Skłodowska-Szalay.
W okresie II wojny światowej siostra uczonej podjęła próbę ocalenia zgromadzonych zbiorów. Po Powstaniu Warszawskim, podczas którego okupanci wkroczyli do Instytutu Radowego, H. Skłodowska-Szalay zwróciła się o pomoc do spotkanego w Krakowie prof. Stanisława Korwina-Pawłowskiego, znanego jej i jej rodzinie z okresu przedwojennego. Jak wskazywała we wspomnieniach, przekazanych do Biblioteki Narodowej listem z 6 lipca 1951 roku, zbiory zaginęły w czasie powstania.
Prof. S. Korwin-Pawłowski, wydelegowany w 1945 roku do Warszawy przez pełnomocników rządu lubelskiego na prośbę H. Skłodowskiej-Szalay w celu zabezpieczenia pamiątek po noblistce, wskazywał, że wskutek rozgrabienia i zniszczenia przez Niemców Instytutu Radowego na miejscu znalazł jedynie biurko, jak przypuszczał jeszcze panny Marii Skłodowskiej, i kilka drobiazgów o niepotwierdzonej wówczas autentyczności. Z uwagi na obecność w instytucie części personelu wysłannik ograniczył się do skonstatowania powyższego, nie widząc potrzeby interwencji.
Treść części zaginionej w czasie wojny korespondencji i wierszy znamy dziś dzięki opublikowaniu ich przed wojną przez córkę noblistki, Ewę Curie, w biografii „Maria Curie” (1 wyd. pol. 1938) oraz dzięki wydanemu w 2021 roku przez Wydawnictwo W.A.B. z inicjatywy Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie pierwszemu kompletnemu wydaniu biografii uczonej w języku polskim. Część wierszowanej spuścizny rodziny Skłodowskich ocaliła w formie odpisów H. Skłodowska-Szalay, przekazując je Bibliotece Narodowej.
W latach 50. wznowiono działania mające na celu upamiętnienie Marii Skłodowskiej-Curie w rodzinnym mieście uczonej.
W 1951 roku jej starsza córka, Irena Joliot-Curie, druga w historii nauki laureatka Nagrody Nobla, przekazała Muzeum Narodowemu w Warszawie pokaźny dar z prośbą o udostępnienie cennych pamiątek jak najszerszym rzeszom społeczeństwa. Znalazły się w nim między innymi przyrządy z laboratorium Marii i Piotra Curie, korespondencja noblistki z przedstawicielami nauki polskiej, dokumenty, fotografie, dzieła naukowe i przedmioty osobiste. Dysponentem znajdujących się w Muzeum Narodowym obiektów było Ministerstwo Kultury i Sztuki.
7 października 1954 roku, w 20 rocznicę śmierci uczonej, w nowo otwartym Domu Pracownika Nauki im. Marii Skłodowskiej-Curie, mieszczącym się w odbudowanej kamienicy przy Freta 16, zorganizowano wystawę, którą otworzyła Irena Joliot-Curie. W uroczystości uczestniczyli także jej mąż, noblista Frédéric Joliot-Curie, Eugenia Cotton, fizyczka, dawna uczennica Madame Curie, H. Skłodowska-Szalay i Maria Szancenbach, bratanica uczonej.
W roku 1956 wystawę przeniesiono do warszawskiego Muzeum Techniki. Zdeponowane tam wówczas zbiory z czasem zapoczątkowały obecną kolekcję Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, która objęła między innymi część daru przekazanego w 1951 roku przez Irenę Joliot-Curie.
Starania o powstanie muzeum poświęconego noblistce, odpowiadającego jej randze, podjęło następnie Polskie Towarzystwo Chemiczne (PTChem), którego Maria Skłodowska-Curie została honorową członkinią w 1924 roku. Szczególne zasługi położyli prof. Józef Hurwic, ówczesny Prezes PTChem, oraz prof. Alicja Dorabialska, fizykochemiczka, dawna stypendystka w laboratorium Madame Curie w Instytucie Radowym w Paryżu.
Między innymi dzięki wsparciu finansowemu Polskiej Akademii Nauk w setną rocznicę urodzin noblistki, 16 października 1967 roku, otwarto w kamienicy przy Freta 16 w Warszawie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
W uroczystości uczestniczyli młodsza córka Marii i Piotra Curie – Ewa Curie z mężem, Henrym Richardsonem Labouisse, oraz kilku – spośród przybyłych na rozpoczynające się dzień później sympozjum naukowe – laureatów Nagrody Nobla.
Pierwszą kustosz muzeum została dr Maria Wróblewska, radiochemiczka z Uniwersytetu Warszawskiego. Po otwarciu instytucji jej zbiory wzbogaciły dary od prywatnych ofiarodawców.
Kontynuatorem tradycji Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego jest Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie utworzone 1 sierpnia 2018 roku na mocy „Umowy o utworzeniu i prowadzeniu jako wspólnej instytucji kultury Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie” oraz uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy.
Oprac. dr Dominika Korzeniowska
Wybrana bibliografia
J. H. [Józef Hurwic], Obchody setnej rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, „Kwartalnik Historii Nauki i Techniki” 1968, t. 13, nr 3, s. 719−724.
Kabzińska Krystyna, Lorski Józef, Historia i działalność Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, „Muzealnictwo” 1988, nr 31, s. 30−31.
Korespondencja Polska Marii Skłodowskiej-Curie. 1881−1934, oprac. Krystyna Kabzińska i in., Warszawa: Instytut Historii Nauki PAN, Polskie Towarzystwo Chemiczne, 1994.
Korwin Stanisław A., Wspomnienia, t. 2, Wyścig z życiem, Warszawa 1966.
Skłodowska-Szalay Helena, Ze wspomnień o Marii Skłodowskiej-Curie. Pamiątkowe wiersze. Złapane chwile, red. D. Świtkowska, Warszawa: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, 2017.