Spotkania, Wydarzenia

FINISAŻ WYSTAWY “GRAŻYNA HASE NA TROPIE MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE”

Grażyna Hase, projektantka mody, przemawia do publiczności zgromadzonej na finiszu swojej wystawy w Muzuem Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Pożegnaliśmy się z wystawą czasową pt.: „Grażyna Hase na tropie Marii Skłodowskiej-Curie”. Zanim jednak kreacje zainspirowane stylem uczonej oraz trendami przełomu XIX i XX wieku wróciły do pracowni projektantki wspólnie wybraliśmy się na wyprawę z historią mody w tle.  
23.02.2024

Współpracująca przy tworzeniu ekspozycji historyczka sztuki i kustoszka – Agnieszka Dąbrowska przygotowała wykład, który zatytułowała: 

„Gorset i kitel. O modzie damskiej w czasach Marii Skłodowskiej-Curie”.

Biografia Marii Skłodowskiej – Curie ilustruje przemiany kulturowe, których była świadkiem i do których się przyczyniła. Utrwalone na fotografiach   wizerunki   noblistki   dokumentują także jej stroje. Odzwierciedlają one   zarówno zmiany mody jak i etapy życia Skłodowskiej- Curie:  skromny   budżet   pensjonarki   z   rodziny   warszawskich   inteligentów, aspiracje  guwernantki,  obyczaje  studentki  Sorbony –  miłośniczki  ekstrawaganckiego  sportu rowerowego, a potem naukowczyni, pracującej laboratorium i matki dwóch córek. Gorset i tiurniura, emancypacja kobiet, postęp w przemyśle   tekstylnym,   upowszechnienie   się konfekcji – to hasła anonsujące   metamorfozy mody damskiej w ostatnich dekadach XIX wieku i pierwszych   dziesięcioleciach   wieku   XX,   którym   przyjrzymy   się   przez   pryzmat garderoby Marii Skłodowskiej – Curie.

Agnieszka Dąbrowska – historyczka sztuki, kustoszka w Muzeum Warszawy. Zajmuje się historią rzemiosła artystycznego i dziejami kultury materialnej, szczególnie kostiumologią. Autorka książek „Herse. Warszawski dom mody” oraz „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”.

„Grażyna Hase na tropach Marii Skłodowskiej-Curie” 
wystawa czasowa: grudzień 2023 – luty 2024
kurator: Sławomir Paszkiet 
współpraca: Agnieszka Dąbrowska 

Wystawę wybitnej, polskiej projektantki mody – Grażyny Hase – zainspirowana była postacią Marii Skłodowskiej-Curie i jej epoką. Ekspozycja prezentowała 10 kreacji, wykonanych ze szlachetnych tkanin – wełny czy jedwabiu – wyprodukowanego na zlecenie projektantki m.in. w słynnym zakładzie w Milanówku. Stroje zostały ozdobione detalami  i koronkami z prywatnej, rodzinnej kolekcji, należącymi do babek i prababek autorki. Na zdjęciach towarzyszących ekspozycji ubrania zostały zaprezentowane przez ikonę polskiego modelingu – Małgorzatę Niemen – modelkę współpracującą z projektantką od 50 lat. Drugą modelką tej sesji jest Olga Kowal.
Zdjęcia wykonał na zlecenie Muzeum Cezary Rucki. 

Zdjęcia: MMSC/ Fryderyk M. Nowak
Redakcja: Miłka Skalska