Bez kategorii, Wydarzenia

Koreański fenomen Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Freta 16 w Warszawie

Unikatowe fotografie, przeszło 20 nowości wydawniczych, fragmenty słynnego musicalu i makieta sceny – prosto z Korei na wystawie „Koreański fenomen Marii Skłodowskiej-Curie”.

Zapraszamy na najnowszą czasową ekspozycję do muzeum noblistki, w domu jej urodzenia w Warszawie, przy ul. Freta 16.

Wystawa powstała z inicjatywy i we współpracy z JE Ambasador Republiki Korei w Polsce Panią Mirą Sun, która przekazała Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w darze wszystkie eksponaty, oraz według pomysłu i aranżacji Sławomira Paszkieta – dyrektora Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Przekazując na wystawę książki, pamiątki z musicalu i materiały audiowizualne chcemy pokazać jak bardzo w naszym kraju szanowana jest polska uczona

powiedziała Pani Mira Sun.

Na wystawę trafiło przeszło 20 najnowszych publikacji. Zaprezentowane zostało m. in. koreańskie wydanie najsłynniejszej biografii „Maria Curie”, pióra Ewy Curie, córki noblistki. W kolekcji są przedruki książek francuskich czy włoskich, ale także oryginalne koreańskie wydawnictwa.

Pytana o źródło popularności polskiej uczonej w Korei pani ambasador wyjaśniła, że dziewczęta koreańskie dorastają z biografią Marii Skłodowskiej-Curie, a koreańskie kobiety w historii życia noblistki znajdują dla siebie inspiracje. Przyznała, że sama jest zafascynowana osiągnięciami Polki, która urodziwszy się w kraju okupowanym, rozdartym między obce mocarstwa, odkryty przez siebie pierwiastek, na cześć swojej ojczyzny , nazwała Polonem.

Maria Skłodowska-Curie to wzór do naśladowania dla współczesnych. Kobieta, imigrantka, która przezwyciężyła uprzedzenia i dyskryminację swoich czasów. Uczona, która podzieliła się z ludzkością dziełem życia: formułą na pozyskiwanie radu i jego wykorzystanie, rezygnując z prawa do patentu 

podkreśliła Pani Mira Sun.

Na wystawie prezentowana jest makieta sceny ze słynnego koreańskiego musicalu „Marie Curie”. Ten eksponat został wykonany na zamówienie
i specjalnie sprowadzony do muzeum przy ul. Freta 16 w Warszawie
z Seulu.

Fabuła musicalu „Marie Curie” prezentuje osiągnięciach i efekty pracy naukowej bohaterki ukazując ciężką, wypełnioną pracą drogę jaką uczona doszła do swojego sukcesu. Scenariusz autorstwa Se Eun Choun łączy prawdziwe wydarzenia i fikcyjne postaci. Jedną z nich jest Anna Kowalska, przyjaciółka Marii. Dużo uwagi poświęcono ich relacji oraz przeciwnościom, z jakimi kobieta i musiała zmierzyć się jako kobieta w ówczesnych realiach. Autorka poruszyła również kwestię trudnej sytuacji imigrantów. Widowisko podbiło serca publiczności azjatyckiej i zdobyło wiele nagród, w tym za najlepszy musical roku.

Historia wyśpiewana w musicalu wyciska łzy i porusza najczulsze struny. W rzeczywistości taka jest biografia Marii Skłodowskiej-Curie. Odkrycia, które zmieniły świat, dwie nagrody nobla, pierwsza kobieca profesura na paryskiej Sorbonie – ta droga tylko z pozoru jest usłana różami.
W rzeczywistości to historia utalentowanej i ambitnej kobiety, która musi walczyć z konwenansami, pracuje ponad ludzką siłę, tracąc przy tym zdrowie. Jestem szczerze zaskoczony i poruszony, że koreańscy twórcy artyści z takim zrozumieniem podeszli do tej wyjątkowej biografii

ocenia Sławomir Paszkiet dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Wystawa, zrealizowana we współpracy z Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie, będzie otwarta w muzeum przy ul. Freta 16 w Warszawie do kwietnia 2022 roku.

Wstęp na tę część ekspozycji jest bezpłatny.

GALERIA