Wydarzenia

157. URODZINY MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE

157. URODZINY MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE

7.11.2024

7 listopada zapraszamy do wspólnego świętowania 157. urodzin najsłynniejszej na świecie warszawianki – Marii Skłodowskiej-Curie!

Program obchodów:

10.00 – złożenie kwiatów przed pomnikiem noblistki na skarpie wiślanej, przy ul. Kościelnej

11.00-18.00 – zwiedzanie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie mieszczącego się w domu urodzenia uczonej przy ul. Freta 16. W tym dniu wstęp do muzeum jest bezpłatny.

14.00debata „Od guwernantki do profesorki – Maria Skłodowska-Curie a edukacja przyszłości” – ostatnia z cyklu debat organizowanych w ramach 90. rocznicy śmierci Marii Skłodowskiej-Curie.

W debacie połączonej z wykładami popularnonaukowymi wezmą udział: profesor Krystyna Leszczyńska-Wichmanowska (z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, pod której redakcją naukową powstała książka „Kobiety-Polki w nauce”), Gabriel Wołosewicz (Nauczyciel Roku 2024, współtwórca projektu interdyscyplinarnego „Nasza Maria”) oraz Anna Dziama (Pełnomocniczka Dyrektora Naczelnego ds. jakości i rozwoju działań edukacyjnych Centrum Nauki Kopernik, twórczyni projektu „Lekcji z Marią”). Debatę poprowadzi Małgorzata Wołczyńska, dziennikarka Radia TOK FM.

Wydarzenie odbędzie się w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 oraz będzie transmitowane na Facebooku Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy (kontakt@mmsc.waw.pl).

20.00 – retransmisja lipcowego Koncertu z Balkonu pt. „Nauka jest czymś bardzo pięknym” w wykonaniu Barbary Kaczyńskiej (mezzosopran) i Piotra Żukowskiego (pianista); na facebooku muzeum – https://www.facebook.com/mmscwarszawa

Zapraszamy również do wzięcia udziału w akcji wysyłania okolicznościowych pocztówek przygotowanych z okazji 157. urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. 7 listopada, od 11.00 do 18.00, w muzeum przy Freta 16 będzie można odebrać bezpłatną pocztówkę i znaczek.

W 2024 roku przypada 90. rocznica śmierci Marii SkłodowskiejCurie, jest to także rok 100. rocznica przyznania uczonej Honorowego Obywatelstwa Miasta Warszawy. Rocznice te są okazją do przypomnienia postaci wybitnej Polki i warszawianki oraz ukazania skali jej dokonań, a także ich wpływu na naszą teraźniejszość i przyszłość. Program obchodów składa się z trzech debat popularno-naukowych i plenerowej wystawy planszowej (lipiec 2024) oraz kampanii popularyzującej dawstwo szpiku kostnego.

Może być w życiu pewien kierunek ogólny, pewna NIĆ CIĄGŁA zależna od niewielu idei przewodnich, niewielu uczuć mocnych, które tłumaczą życie i określają daną osobowość ludzką.

Autobiografia, Maria Skłodowska-Curie

DEBATY

Cykl debat, dotyczących tematów ważnych w kontekście życia i osiągnięć uczonej – promieniotwórczość (25.04.) , medycyna (4.07) i edukacja (7.11). W każdej debacie trzech prelegentów w 20-minutowych wystąpieniach przedstawi przeszłości, teraźniejszości i przyszłości w kontekście tematu wiodącego. Po prelekcjach paneliści wezmą udział w moderowanej dyskusji. Debaty odbędą się w Sali Marii Skłodowskiej-Curie w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66, w dawnym Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. W tym miejscu znajdowało się dawniej Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, gdzie Maria Skłodowska prowadziła badania, przed wyjazdem na studia do Paryża.

KAMPANIA

„RADość dzielenia, RADość działania”. Nawiązując do społecznego zaangażowania Marii Skłodowskiej-Curie i jej woli pożytkowania dla wspólnego dobra osiągnięć naukowych, pragniemy wykorzystać rocznicę do upowszechnienia idei dawstwa szpiku kostnego dla osób chorych na nowotwory krwi. Uczona zmarła na taki nowotwór, spowodowany prawdopodobnie otrzymaniem wysokich dawek promieni X w samochodach-ambulatoriach jej projektu, w których noblistka osobiście prześwietlała i diagnozowała żołnierzy walczących na froncie I wojny światowej. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z Fundacją DKMS. Wolontariusze fundacji podczas muzealnych wydarzeń w dniach 25 kwietnia oraz 18 maja (podczas Nocy Muzeów) informowli o idei dawstwa oraz rejestrowali potencjalnych dawców szpiku. Rejestracja polega na zapoznaniu się z podstawowymi kryteriami wykluczającymi, uzupełnieniu formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Organizatorami wydarzenia są:

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
Miasto Stołeczne Warszawa
Polskie Towarzystwo Chemiczne

Patronat Honorowy
Minister Edukacji Narodowej

Partnerzy wydarzenia:
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy
Fundacja DKMS